Kryptowaluty – innowacyjna alternatywa dla walut FIAT czy bezsens szyty na miarę naszych czasów?

W dzisiejszych niespokojnych czasach jak bumerang wraca zainteresowanie tematem kryptowalut i nie ma się co temu dziwić, w momentach spowalniającej koniunktury i nawracających kryzysów szukamy alternatywnych sposobów lokowania kapitału, bezpiecznych przystani, czy nowych sposobów inwestowania. Temat głośny i medialny, jakbyśmy znów odkryli koło, kręci się w kółko kusząc tajemniczością, szybkim łatwym zyskiem, strasząc nieprzewidywalnością i potencjałem spekulacyjnym wielu młodych i doświadczonych inwestorów, okraszone romantycznym wybawieniem od regulowanych rynków walutowych, wizją niezależności i obiecanej anonimowości. Obiecanej ale czy prawdziwej? Gdy w eterze co i rusz rozbrzmiewają słowa Bitcoin, blockchain, warto rzucić trochę światła na temat kryptowalut.

Na chwilę obecną na rynku funkcjonują lepiej czy gorzej tysiące kryptowalut. Codziennie pojawiają się nowe, zaliczając płomienne wejścia giełdowe, by, w przypadku niektórych, zniknąć z wykresu pogrążając setki inwestorów. Inne w mgnieniu oka zwielokrotniają swoją wartość nawet setki i tysiące razy. Osobiście poznaliśmy ludzi, którzy swego czasu jedną szczęśliwą inwestycją ustawili się do końca życia. Jak to jest, że niektórzy na giełdzie zarabiają krocie, a innym mimo szczerych chęci wychodzi jak wychodzi? I czy świat kryptowalut to tylko mała rodzynka w giełdowym świecie? Warto pomyśleć o pozagiełdowych zastosowaniach kryptowalut, a nawet o pozafinansowych zastosowaniach kryptowalut. W tym cyklu artykułów postaramy się naświetlić te tematy, odcedzając co nieco z emocjonującego marketingu, zabrać w podróż jak rollercoaster po tym niezwykłym wehikule inwestycyjnym.

Wielu mówi że to tylko czysta spekulacja. Że kryptowaluty nie istnieją, nie mają żadnego realnego oparcia o żadne wymierne wyznaczniki ekonomiczne, które mogłyby uzasadniać ich cenę, pozwalać przewidywać trendy, stawiać solidne fundamenty dla istnienia kryptowalut w codziennym świecie. To tylko bąbelek, balonik unoszący się w przestworzach spekulacyjnej imaginacji inwestorów. I nawet do pewnego stopnia można przyznać im rację, czyż waluty jako takie, nie są na swój sposób czystą spekulacją? Spekulacją tak oczywistą, tak głeboko zakorzenioną w naszej historii i kulturze że przywykliśmy traktować ją jako pewnik? Jeżeli tak, to bardzo użyteczna i wygodna spekulacja. Może pewnego dnia rozwiniemy ten temat w innym artykule o historii ewolucji pieniądza i handlu. Chwilowo zacytuję tylko definicję spekulacji ze słownika SJP:

spekulacja

1. przeprowadzanie ryzykownych transakcji obliczonych na szybki, duży zysk;
2. teoretyczne dociekanie nieopierające się na doświadczeniu, niedające się sprawdzić

Wielu wieści, od samego początku istnienia kryptowalut ich rychły koniec, upadek, krach, a one, o dziwo już kilkanaście lat są z nami, ewoluują i jak się wydaje, mają się dobrze, może nawet lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Wygląda na to, że kryptowaluty zostaną z nami na dłużej i może dobrze jest się z nimi oswoić.

No dobrze, czym więc są kryptowaluty? Elektronicznym pieniądzem. Środkiem wymiany, działającym z powierzchownego punktu widzenia bardzo podobnie do typowych walut FIAT,

Waluta FIAT – pieniądz fiducjarny – najprościej mówiąc legalny środek płatniczy, którego wartość ustalana jest i regulowana przez legalny rząd, który go wydaje, nie mająca oparcia w dobrach materialnych, wartość pieniądza opera się na zaufaniu do emitenta.
Przykładem walut fiducjarnych są Dolar, Euro, Złoty.

Jak budować zaufanie oparte na braku zaufania, czyli dlaczego kryptowaluty są krypto.

Kryptowaluty są z założenia zdecentralizowaną formą pieniądza fiducjarnego, to znaczy nie są regulowane przez jeden odgórny autorytet w formie monopolu. Stawia to szereg poważnych wyzwań, zwłaszcza dla zagwarantowania należytego poziomu bezpieczeństwa, należy bowiem zapewnić walucie odporność na defraudację i dodrukowanie. Kto przeto zaufałby walucie, która z dnia na dzień może wyparować z jego konta, albo stracić wartość w wyniku hiperinflacji w ułamku sekundy? W związku z tym wprowadzono szereg technologicznych rozwiązań, z których podstawowym i kluczowym jest technologia blockchain.

Czym jest technologia blockchain? To zdecentralizowany łańcuch zaszyfrowanych bloków danych, z których każdy następny jest subsekwentny i zależny od poprzedniego. Działający open source w modelu peer-to-peer. Zasadniczo jest to rozproszona baza danych przechowująca informacje o stanie sieci, czyli o stanie wszystkich kont bankowych i wszystkich operacji, które kiedykolwiek wydarzyły się w sieci tej kryptowaluty. Informacje przechowywane są w formie kryptograficznej, a uwierzytelnianie operacji finansowych odbywa się zazwyczaj w formie zdecentralizowanej, przy użyciu komputerów wszystkich zainteresowanych, którzy w zamian za użyczenie swoich zasobów obliczeniowych są gratyfikowani pewną ilością kryptowaluty. Operacje są uwierzytelniane poprzez bloki danych tworzonych co określoną ilość czasu. Każdy blok może posiadać określoną ilość operacji, każda operacja posiada przywiązaną do siebie niewielką opłatę, będącą nagrodą dla komputera, który uwierzytelni ich operację. Każdy blok jest też nagradzany pewną stałą kwotą kryptomonety stale zmniejszającą się co pewien okres czasu. Obliczenie poprawnego bloku jest zjawiskiem probabilistycznym, zależnym w stosunku mocy twojego komputera do mocy całej sieci. Jeżeli moc sieci jest zbyt duża i spowodowałoby to generowanie większej ilości bloków w jednostce czasu niż jest to potrzebne, zwiększa się ”trudność” która podnosi kryptograficzne bezpieczeństwo, jednocześnie zmniejsza szansę na wydobycie bloku.

Technologia blockchain zaistniała po raz pierwszy wraz z wprowadzeniem Bitcoin w 2008 roku, Pierwszej krytowaluty, nazywanej niekiedy cyfrowym złotem. Z czasem znalazła zastosowanie również w pozawalutowym świecie i jest używana na przykład do uwierzytelniania dokumentów, głosowań, sieci energetycznych i wielu innych newralgicznych informacji.

Technologia blockchain zapewnia bezpieczeństwo w czasie. Każda operacja, która kiedykolwiek się wydarzyła, pozostanie jawna na zawsze. Ilość kryptomonet w sieci jest jawna, dlaczego zatem mówimy tutaj o anonimowości? Twój portfel jest anonimowy bo nie jest podpisany, to znaczy że, jeżeli zgubisz do niego hasło, już nigdy go nie odzyskasz. Jeżeli ktoś inny znajdzie hasło do twojego portfela, też go już nigdy nie odzyskasz. Co prawda adres jak i hasło do portfela jest solidnie zaszyfrowane, zapewne znacznie lepiej niż twój komputer. Jeżeli ktoś ma ukraść twój portfel, zapewne zrobi to raczej przez włamanie do twojego komputera, niż z twojej giełdy. Dlatego wiele osób zapisuje swoje portfele na kartkach papieru lub komputerach odpiętych od sieci.

Uwaga, zawsze istnieje ryzyko zhakowania samej sieci blockchain, jest to nazywane atakiem 51%, istnieje teoretyczna możliwość zafałszowania stanu sieci i wprowadzenia fałszywych bloków, jeżeli atakujący posiądzie ponad 50% wartość mocy obliczeniowej służącej uwierzytelnianiu sieci. Co prawda sytuacja taka do chwili obecnej nie miała miejsca. Siła sieci leży w jej decentralizacji, jednak przyznać trzeba, że Chiny posiadają niepokojąco duże udziały w rynku wydobycia kryptowalut.

..Bitcoin, Ethereum, Monero, Tezos, Ripple, Chainlink, Tether, Litecoin, Doge, Golem, Polkadot EOS, etc, etc…

O Bitcoinie, pierwszej kryptowalucie, z największym wolumenem wymiany już szepnęliśmy słówko, na uwagę zasługują również, Ethereum, Monero, Tezos, Bitcoin Cash, Ripple, i kilka innych, Opiszemy je dokładniej w innym artykule, tutaj natomiast wyszczególnimy, co jest w nich specjalnego.

Ethereum – Jest drugą największą po Bitcoinie kryptowalutą pod względem wolumenu. Nowocześniejsza kryptowaluta, działa szybciej, jest tańsza w obsłudze, wprowadza dodatkową funkcjonalność smart-kontraktów, czyli programów wykonywanych przy użyciu mocy obliczeniowej sieci Ethereum, pozwala to na szerszą adaptację sieci do alternatywnych potrzeb klientów.

Tezos – Kryptowaluta umożliwiająca stacking czyli alternatywę dla „wydobycia (mining)” pozwalającą na lukratywne lokowanie kapitału w formie lokaty oprocentowanej ok 6% w skali roku z kapitalizacją 2 razy w tygodniu.

Monero – Najbardziej anonimowa kryptowaluta, w której nie tylko portfel nadawcy i odbiorcy jest anonimowy, ale również same przelewy, jawny jest tylko stan konta. Nie można ustalić kto komu ile przelał. Oprócz tego jest zaprojektowana w celu utrzymania możliwie zdecentralizowanej struktury, umożliwiając mining na zwykłych procesorach zwykłych komputerów, nawet domowych laptopów. Odpowiednio skonfigurowane może być sposobem na recykling wolnej mocy obliczeniowej w twojej firmie.

Ripple – To nie jest typowa kryptomoneta, którą można wydobywać, jej potencjał spekulacyjny jest niewielki, jest używana głównie przez międzynarodowe systemy bankowe.

Bitcoin Cash – To klon Bitcoina, stanowił rozłam ideologiczny i technologiczny w pewnym momencie rozwoju pierwowzoru, wyrósł bezpośrednio z niego, sam moment rozłamu spowodował na chwilę poważny kryzys na rynku bitcoina. Posiada bardzo ciekawy potencjał spekulacyjny.

Jeżeli zaciekawił was artykuł na temat kryptowalut zostańcie z nami, niebawem rozwiniemy temat ze szczegółami i powiemy więcej o kryptowalutach, niefinansowych zastosowaniach technologii blockchain, co nieco o historii spekulacji wielkich i małych na rynku kryptowalut, opiszemy giełdy wymiany kryptowalut, opowiemy o inwestowaniu w crypto oraz o sposobach zarabiania przez tzw. Mining i Stacking.

Materiał powstał dzięki dofinansowaniu z NIW-CRSO w ramach PROO.

You Might Also Like