Najpopularniejsze kryptowaluty

Kryptowaluty – inwestycyjny rollercoaster dla ludzi o mocnych nerwach. Możesz mieć portfel zasobny, możesz zainwestować grosze, progu wejścia nie ma. Możesz zarobić i stracić fortunę w mgnieniu oka.

Zapraszamy na małą dawkę analizy fundamentalnej kilku ciekawych kryptowalut.

Trudno znaleźć inny wehikuł inwestycyjny o aż takiej lotności (volatility), jeżeli słyszeliście o czymś innym co dziennie zmienia swoją wartość średnio o około 6-12%, miesięcznie o 40% a rocznie o 15%, dajcie nam znać w komentarzach.

Uwaga: Bądźcie ostrzeżeni, drodzy czytelnicy, giełda to miecz obosieczny, obarczony poważnym ryzykiem dla Waszych finansów oraz zdrowia psychicznego. Nie ma żadnej gwarancji, że jakiekolwiek zainwestowane pieniądze uda Wam się odzyskać. Czytacie ten artykuł na własną odpowiedzialność.

Pamiętajcie również, że giełda nie jest grą o sumie zerowej.

Kryptowaluty ze swoją niesamowitą lotnością kuszą i uwodzą szybkimi zyskami. Lubicie daytrading (a co powiecie na transakcje godzinowe)? Czy preferujecie inwestycje długoterminowe? Może wierzycie w wolny, niezależny pieniądz?

Na pewno słyszeliście już o cyklach koniunkturalnych, analizie technicznej, analizie fundamentalnej, słowa takie jak świeczki, flagi, fraktale, podwójne dna, płaskowyże, rynki byka i niedźwiedzia, to dla Was chleb powszedni. Jeżeli nie, to niebawem napiszemy o tym artykuł.

Jeżeli nie, to uważajcie, inwestując w krypto wstępujecie na bardzo grząski grunt w bardzo mglistym otoczeniu. Jeżeli macie słabe nerwy i niską samokontrolę, tendencję do uzależnienia od adrenaliny, hazardu, uważajcie, ekstremalne fluktuacje stanu Waszego konta mogą doprowadzić Was do uzależnienia lub załamania psychicznego.

W tej odsłonie cyklu poznamy największe i najciekawsze kryptowaluty o olbrzymim potencjale inwestycyjnym, największych wolumenach obrotu. Te które zyskały renomę i/lub rozpoznawalność.

BITCOIN – XTB CYFROWE ZŁOTO – Pierwsza i najbardziej znana z kryptowalut.

Rozpoznawalna do tego stopnia że ludzie czasem referują do kryptowalut jako Bitcoinów w rozmowach z ludźmi spoza tego specyficznego światka inwestycyjnego. Krążą o niej legendy i baśnie. Krążą historie o ludziach, którzy włożyli w Bitcoiny grosze i żyją teraz na złotych górach. Krążą również mrożące krew w żyłach historie ludzi, którzy zainwestowali olbrzymie pieniądze i stracili oszczędności swojego życia.

Bitcoin pojawił się jakby znikąd. Wyłonił się z głębi Internetu. Nieznany haker bądź grupa ludzi podpisany/i pseudonimem Satoshi Nakamoto, ogłosił ciekawą koncepcję internetowego pieniądza, który miał dać ludziom wolność i niezależność od typowych systemów finansowych, obiecywał anonimowość, która miała chronić przed uciskiem w krajach obarczonych totalitaryzmem. Pierwotnie zainteresowanie zyskała głównie w społeczności około-hakerskiej i wśród ludzi idealizujących wizję wolnego pieniądza. Jako pierwsza kryptowaluta miała swój debiut w 2008 roku i koszt jednego Bitcoina był równy jednemu dolarowi amerykańskiemu. Wartość Bitcoina przez długi czas rozwijała się bardzo powoli i było wielu sceptyków wieszczących rychły koniec istnienia cyfrowej monety.

Po dziś dzień sceptyczne nastawienie wydaje się bardzo powszechne, wręcz niezmienne, a kryptowaluty wydają się kwitnąć w najlepsze.

Bitcoin na początku wydawał się wielką zagadką, doszukiwano się luk w bespieczeństwie systemu, który, o dziwo, okazywał się bardzo odporny na wszelkie próby hakerskiej manipulacji. Przez kilka lat spokojnie nabierał wartości i rodził w głowach ludzi nieodmienne odczucie, „Gdybym ja tak wtedy zainwestował, a teraz to już nie wiem czy warto”. To odczucie wydaje się być równie stabilnym i nieodzownym elementem świata kryptowalut jak ciągły sceptycyzm.

Wartość Bitcoina rosła dosyć stabilnie i nieprzerwanie aż do 1 sierpnia 2017 roku kiedy nastąpił rozłam. W związku ze wzrostem zapotrzebowania na moc przerobową sieci wynikającą z ogromnego obciążenia transakcjami i pewne ograniczenia wynikające ze starzejącej się nieelastycznej struktury systemu powstał Bitcoin Cash, zmodyfikowana wersja Bitcoina, posiadająca pewne ciekawe usprawnienia. Sieć się podzieliła. Spowodowało to spore zamieszanie i zachwianie zaufania do kryptowalut. Jednak stary zaufany Bitcoin utrzymał większość swojej wartości i, co więcej, rósł dalej przekraczając kolejne wyobrażenia, rozpalając tysiące umysłów, sprawiając że kryptowalutami zaczęli się na wielką skalę interesować ludzie nie mający nic wspólnego z inwestycjami giełdowymi. Ludzie wydawali każde pieniądze by kupić choć troszkę kryptowaluty, pompując wartość Bitcoina do szalonych $19 891 dolarów amerykańskich 17 grudnia 2017. I wtedy przyszedł krach. Warte odnotowania może być to, że tuż przedtem giełdy po raz pierwszy udostępniły profesjonalnym inwestorom potężne narzędzie – kontrakt na różnicę (CFD).

5 lutego 2018 roku kurs wynosił już tylko $4 700 USD. W 2018 roku kurs XTB spadł o 80%, odbijając się na poziomie $2 775 USD. Od tego czasu wiele się wydarzyło. Obecnie (22.10.2020) kurs zbliża się znów do poziomu psychologicznej bariery $12 000 USD, czy tym razem przekroczy linię oporu i poszybuje w stronę nowego szczytu szczytów?

Warto wspomnieć, że sieć Bitcoin jest utrzymywana przez zdecentralizowane sieci niezależnych komputerów, które incentywizowane są przez tzw. wydobycie (mining) kryptowaluty. Oznacza to ciągle zwiększającą się ilość w obiegu, produkcja nowych monet jest jednak nieduża, stale zmniejszająca się i dążąca do zera (stanie się to w 2140 roku, po tym czasie sieć będzie utrzymywana tylko z opłat transakcyjnych) w związku z tym waluta ta ma charakter deflacyjny.

BITCOIN CASH – BCH – Odmiana Bitcoina, oparta na architekturze Bitcoina, nie aż tak popularna jak jej poprzednik, aczkolwiek o fenomenalnym potencjale inwestycyjnym dla tych, którzy lubią ostrą jazdę bez trzymanki, kurs niezwykle lotny potrafi zmieniać się z minuty na minutę, daje możliwość otwierania niezmiernie szybkich i bardzo lukratywnych kilkuminutowych transakcji.

Powodem stworzenia Bitcoin Cash był rozłam między programistami rozwijającymi projekt Bitcoina, których część uważała, że z biegiem czasu, z powodu technicznych ograniczeń co do ilości transakcji, którą użytkownicy mogą wykonać w jednostce czasu, ich ciągle rosnący koszt sprawił, że bitcoin przestał realizować wizję bycia walutą codziennego użytku, zawartą w manifeście Bitcoina, a stał się tylko aktywem spekulacyjnym. Twórcy Bitcoin Cash spodziewali się, że większość użytkowników sieci przerzuci się na ich udoskonaloną wersję kryptomonety i BCH zmarginalizuje stary wysłużony Bitcoin. Tak się jednak nie stało.

ETHEREUM – ETH – druga największa kryptowaluta. Pomysł utworzenia Ethereum powstał dzięki Vitalikowi Buterinowi i kilku jego współpracownikom. Z założenia miało to być znacznie więcej niż tylko kryptowaluta. Ethereum to Zdecentralizowana platforma mogąca pełnić wiele różnorodnych funkcji, Używająca mocy obliczeniowej sieci ETH do pełnienia różnorodnej funkcjonalności za wykonanie której wymieniane są tokeny, zwane Etherami. Oznacza to że można tworzyć różnorodne usługi opłacane przy pomocy ETH. Wizja ta realizowana jest poprzez Smart Contracts.

Wprowadzenie Smart kontraktów i tzw. „drugiej warstwy” (wyniesieniem części transakcji poza protokół blockchain) pozwoliło na zwiększenie szybkości i użyteczności platformy względem Bitcoina, sprawiając, że jest częściej stosowanym środkiem płatniczym.

Debiut miał miejsce od 22 lipca do 2 września 2014 r. Tokeny sprzedawane były za BTC, od inwestorów udało się uzyskać ponad 31,5 tys. BTC, wartych wówczas ok. 14 mln dolarów.

Należy wspomnieć że Ethereum tak jak i wiele innych Altcoinów (alternatywnych do bitcoina krypto monet) posiada zabezpieczenie części swoich aktywów w Bitcoinach co czyni je do pewnego stopnia zależnymi od kursu samego Bitcoina, tzn. zmiana kursu Bitcoina wywiera wpływ na kurs innych walut.

25 października 2016 r. doszło do podziału sieci w związku z atakiem hakerskim który unaocznił pewne problemy z bezpieczeństwem protokołu kryptowaluty, spowodowało to wytworzenie 3,6 miliarda dodatkowych Etherów na koncie hackera. To z kolei spowodowało poważny rozłam w społeczności Ethereum, Niebezpieczny błąd szybko naprawiono, jednak unaocznił on inny problem – ideologiczny. Z założenia kryptowaluty miały być niezależnie, niekontrolowane, zdecentralizowane. Znaczna część ludzi czuła się zwyczajnie okradziona przez hackera i domagała się unieważnienia ataku. Druga część domagała się przyznania hackerowi prawa do zatrzymania wygenerowanej błędem w kodzie kryptowaluty. Spowodowało to podział sieci na 2 niezależne. Ethereum, to ideologiczne i wolnościowe, uznające prawa hackera stało się Ethereum Classic. Nowe Ethereum nazwano po prostu Ethereum. Na chwilę obecną ETH Classic ma marginalną wartość i znaczenie. Daje to do myślenia w kwestii ideologicznego myślenia o kryptowalutach jako niezależnym środku płatniczym pozbawionym kontroli, oraz do realnego podejścia ludzi do pieniędzy. Jak to mawiają Anglicy ”Put your money where your mouth is.”.

TETHER – USDT – Ciemna chmura w świecie kryptowalut. Był pierwszym stablecoinem. A przynajmniej to obiecywał. Wartość Thetera miała być zawsze równa wartości dolara. Miał być bezpieczną ostoją w szaleńczo zmieniających się kursach kryptowalut. Tak miało być. A wyszło jak wyszło.

USDT jest scentralizowanym tokenem emitowanym przez prywatną firmę Tether Ltd. w wielomilionowych transzach, które w głównej mierze trafiają na giełdy kryptowalut. Założenie miało być takie, by pozwolić ludziom płacić w USD przy użyciu technologii kryptowalut. Na stronie Thethera było przez wiele lat napisane że „1 Tether USDT zawsze będzie miał pokrycie w 1 Dolarze USD”. Już nie jest.

Na chwilę obecną toczy się śledztwo w amerykańskich sądach najwyższych związane z wieloma manipulacjami finansowymi które wydarzyły się w świecie Tethera. Tether był sekretnie powiązany z giełdą Bitfindex. Jest oskarżony o odpływ pieniędzy do rajów podatkowych, USDT był wielokrotnie oskarżany nie tylko o sztuczne „nadmuchiwanie” rynku tokenami bez potwierdzonego pokrycia w dolarze, ale także o manipulowaniem cenami innych kryptowalut, w tym Bitcoina i największych altcoinów. Bądźcie bardzo ostrożni, kiedy pojawi się słowo Thether w okolicy Waszego portfela inwestycyjnego. Nie ma pewności czy, i jak długo ta waluta pozostanie respektowana na giełdach wymiany i w amerykańskim prawie.

MONERO – XMR – kryptowaluta stworzona w kwietniu 2014 roku, skoncentrowana na decentralizacji oraz zapewnianiu użytkownikom wysokiego poziomu prywatności. Jeżeli słyszeliście o tym, że kryptowaluty są anonimowe to dobrze słyszeliście. I źle słyszeliście. To, że adresy nie mają przypisanych nazwisk, nie znaczy, że nie da się ustalić skąd i dokąd były wysyłane pieniądze, jeżeli słyszeliście kiedyś o silkroadzie, to wiecie, jak to się skończyło. Praktycznie wszystkie waluty poza Monero zapewniają zupełną transparentność przelewów. Monero zapewnia transparentność stanów kont portfeli, ale wszystkie transfery są niejawne. Oprócz tego monero jest wydobywane przy użyciu mocy zwykłych procesorów, a nie drogich kart graficznych, co wspiera decentralizację.

TEZOS – XTZ – Domyślnie Tezos ma stać się platformą, która samoczynnie w zdecentralizowany sposób wprowadza udoskonalenia w swojej strukturze i ewoluuje. Jednak ta bazowana na oryginalnym, autorskim protokole kryptowaluta swoje początki przeżyła dość ciężko. Pomimo niezwykle udanego debiutu w lipcu 2017 roku (zebrano 232mln USD), miała poważne problemy z wdrożeniem prac rozwojowych w terminie i kilkukrotnie terminy przekładano, przez dłuższy czas nie mogła też zagościć na którejkolwiek z giełd. Ostatecznie weszła na rynek w 2018 roku. W tym krótkim zestawieniu jest to zatem moneta najmłodsza. Tezos jako jedyna na chwilę obecną w tym zestawieniu kryptomoneta obsługuje proof of stake, alternatywną do wydobywania (mining proof of work) metodę uwierzytelniania transakcji, która pozwala na generowanie monet ze składania ich na kontach na dłuższy czas. W praktyce oznacza to bardzo korzystną formę długoterminowej lokaty kapitału z oprocentowaniem około 6% w skali roku.

Poznaliśmy zatem pobieżnie kilka największych kryptowalut dostępnych na największych giełdach wymiany kryptowalut. Następnym razem opowiemy więc o samych giełdach, wymianie par kryptowalutowych oraz par waluta-kryptowaluta, pokażemy również kilka ciekawych narzędzi, które pozwolą nam na obserwację i analizę sytuacji na kryptowalutowym rynku. Zostańcie z nami!

Materiał powstał dzięki dofinansowaniu z NIW-CRSO w ramach PROO.

You Might Also Like